Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Türkiye Programı

Elektronik Bülten No:4, Aralık 2016

Türkiye'de Piyasa Temelli Sera Gazı Azaltım Politikaları üzerine Çalışmalar Yürütülüyor

Bu çalışma ile Türkiye’nin sera gazı emisyon hedeflerini tutturmasına destek sağlamak için piyasa temelli politikaların ne şekilde kullanılabileceği değerlendirilecektir. Bu politikalara karbon vergisi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sertifikalarının kullanımı ve uluslararası iklim finansmanını ülkeye çekmek için kullanılabilecek modeller dâhildir.

Türkiye için Piyasa Temelli Azaltım Politikaları hakkında Çalıştay Düzenlendi

“Türkiye için piyasa temelli emisyon azatlım politika seçeneklerinin değerlendirilmesi” bileşeni kapsamında, kamu ve özel sektör temsilcileri, emisyon azatlım politikası seçeneklerini ve bunların Türkiye için uygunluğunu tartışmıştır. Bu çalıştay, 5 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Güney Afrika Yenilikçi Karbon Vergisini Hayata Geçiriyor

Güney Afrika’daki karbon vergisi, yenilikçi bir karbon vergisi modeli olarak değerlendirilmektedir. Güney Afrika sisteminin tasarımı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Piyasa Temelli Emisyon Azaltımı Politikaları hakkında Broşür

Piyasa temelli emisyon azaltım politika seçeneklerinin diğer ülkelerde nasıl uygulandığına ilişkin örnekleri gösteren bir broşür hazırlanmıştır. Broşür ilgili mekanizmalar hakkında detaylı bilgileri içermektedir.