Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Türkiye Programı

Elektronik Bülten No:5, Aralık 2016

Türkiye'de Emisyon Ticaret Sisteminin Uygunluğunun Değerlendirilmesi Kapanış Toplantısı

12 ve 13 Aralık tarihlerinde “Türkiye’de Emisyon Ticaret Sisteminin (ETS) Uygunluğunun Değerlendirilmesi” bileşeni kapsamında “Kapanış ve ETS Konferansı” düzenlenmiştir. Konferansta çalışmaların sonuçları sunulmuştur. Ayrıca, dünyada uygulanmakta olan ETS’ler hakkında detaylı bilgiler aktarılmış, Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren elektrik, çimento ve demir çelik sektörlerinde emisyon ticaret sistemine nasıl uyum sağlandığı ile ilgili sunumlar yapılmıştır.

Dünya Bankası, iklim değişikliği ile mücadele için ihale sistemi kullanmayı düşünüyor

Dünya Bankası, küresel ölçekte ormanların korunmasını teşvik ve daha fazla yeşil binayı finanse etmek için ihale sistemini kullanmayı düşünüyor. Bu Ocak ayının başlarında üçüncü ve muhtemelen son Pilot İhale Sistemi (PAF) ihalesinden sonra gelecek. Dünya Bankası PAF’ı, iklim değişikliği ile mücadelede kamu fonlarının kullanılması konusunda ümit vaat edici bir yöntem olarak görüyor.

Çin, iklim değişikliğiyle mücadelede yeni lider mi olacak?

Bu yılın başlarında Çin, Beş Yıllık Planı’nı yayımlamıştır. Temel hedeflerden biri, ekonomisini karbonsuzlaştırmaktır. Halihazırda Çin Hükümeti, ulusal emisyon ticaret sistemini (ETS) uygulamaya geçireceğini açıklamıştır.

Şirketler iklim riski testi yapmalılar

G20'ye tavsiyede bulunan üst düzey bir panel, şirketlerin yatırımcılarına, Paris Anlaşması'nın öngördüğü emisyon hedeflerinin, şirket kârlarının nasıl bir etkilenebileceğini aktarmaları gerektiğini belirtmiştir.