Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Türkiye Programı

Elektronik Bülten No:8, Aralık 2017

PMR Türkiye’ye ek finansman

2013 yılından bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı Türkiye Projesi (PMR),ek fon aldı ve süresi uzatıldı. PMR’ın ikinci uygulama fazı olacak projenin, Temmuz 2018’de başlaması planlanmaktadır.

Karbon Fiyatlandırma Politikalarının Türkiye’de Uygulanması Sentez Raporu çalışması başladı.

PMR Projesi birinci uygulama fazının temel çıktısı olacak “Karbon Fiyatlandırma Politikalarının Türkiye’de Uygulanması Sentez Raporu”, proje kapsamında gerçekleştirilen analitik çalışmaları birleştirmeyi amaçlamaktadır.

PMR Türkiye’nin yeni bileşeni: Karbon Fiyatlandırma Politikaları Kapsamında Türkiye'de Karbon Kaçağı Riskinin Değerlendirilmesi

Kasım 2017’de başlayan Karbon Fiyatlandırma Politikaları kapsamında Türkiye'de Karbon Kaçağı Riskinin Değerlendirilmesi çalışması ile karbon fiyatlandırma mekanizmalarını uygulama aşamasında özellikle emisyon yoğun ve ticarette rekabete dayalı risklere maruz kalan sanayi sektörleri için endişe oluşturan “karbon kaçağı” konusunun ülkemiz özelinde detaylı analizinin yapılması planlanmakta.

COP 23’ün ardından: Başlıca tartışılan konular, Kararlar ve Sonuçlar

BM kapsamında yürütülen İklim Değişikliği müzakereleri 23. Konferansı, 6-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Fiji Başkanlığı’nda Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşti. Gerçekleşen oturumlarda Paris Anlaşması sonrasında atılacak adımlar tüm detaylarıyla tartışıldı. Ayrıca çeşitli ülkeler Bonn’da iklim değişikliği ile mücadelede yeni girişimleri hayata geçirdi.

Modelleme Eğitimleri ve 3. Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Türkiye Projesi kapsamında Mart 2017 tarihinden itibaren karbon fiyatlandırma politikalarının etkilerinin öngörülmesi amacı ile modelleme çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında 11-15 Aralık tarihlerinde Modelleme Eğitimleri ve 3. Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirilmiştir.